GENESIS GV70 77.4 kWh AWD (435 Hp)
2020–
4.2
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2875mm |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |