GMC Acadia 3.6L V6 6AT AWD (292 HP)
2007–2012
288
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 214.8kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5108mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Kerb Weight | 2200kg |
| Boot Capacity | 3285L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |