GMC Canyon Crew Cab 2.5L 6AT RWD (200 HP)
2014–
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2458cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.1kW |
| Torque | 259Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5395mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1793mm |
| Wheelbase | 3259mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |