GMC Canyon Crew Cab 2.8L Duramax 8AT AWD (181 HP)
2014–
181
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2753cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 5395mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1793mm |
| Wheelbase | 3259mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |