GMC Canyon Crew Cab 2.9L 5MT RWD (189 HP)
2004–2013
186
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2921cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 1048L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |