GMC Canyon Crew Cab 3.6L V6 8AT AWD (308 HP)
2014–
308
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3556cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 308bhp |
| Power | 229.7kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 5395mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1793mm |
| Wheelbase | 3259mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |