GMC Canyon Crew Cab 5.3L V8 4AT RWD (300 HP)
2004–2013
300
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5325cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5260mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Boot Capacity | 1048L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |