GMC Canyon Regular Cab 2.9L 5MT FWD (189 HP)
2004–2013
186
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2912cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2827mm |
| Kerb Weight | 1531kg |
| Boot Capacity | 1246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |