GMC Envoy XUV 4.2L 4AT (279 HP)
2003–2005
275
bhp
Power
16.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4160cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.9mpg |
| Combined | 13.9L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 5293mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 3274mm |
| Kerb Weight | 2243kg |
| Boot Capacity | 3053L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |