GMC Envoy XUV 5.3L V8 4AT (294 HP)
2003–2005
290
bhp
Power
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 14.3L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 5293mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 3274mm |
| Kerb Weight | 2243kg |
| Boot Capacity | 3053L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |