GMC Envoy 5.3i 4AT (290 HP)
2001–2007
286
bhp
Power
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2007kg |
| Boot Capacity | 2248L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |