GMC Envoy 5.3L V8 Denali 4AT (300 HP)
2008–2009
300
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4867mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2080kg |
| Boot Capacity | 1237L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |