GMC Jimmy 3 Doors 4.3L V6 5MT (194 HP)
1997–2001
190
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4300cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Urban | 19.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4503mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2532mm |
| Kerb Weight | 1678kg |
| Boot Capacity | 1877L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |