GMC Jimmy 5 Doors 4.3L V6 4AT (194 HP)
1997–2001
190
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4300cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4669mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1633mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1763kg |
| Boot Capacity | 2078L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |