GMC Sierra 2500HD Crew Cab 6.0 V8 6AT (360 HP)
2008–2013
359
bhp
Power
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 359bhp |
| Power | 268kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 6096mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1958mm |
| Wheelbase | 3886mm |
| Kerb Weight | 2595kg |
| Boot Capacity | 1719L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Lt245/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |