GMC Sierra 2500HD Regular Cab 6.0 V8 Vortec (4x2)
2014–
359
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 359bhp |
| Power | 268kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5715mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1969mm |
| Wheelbase | 3396mm |
| Kerb Weight | 2554kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |