GMC Sierra 3500HD Crew Cab 6.0L V8 VVT SRW (2WD)
322
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 6101mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3904mm |
| Kerb Weight | 2866kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |