GMC Sierra 3500HD Crew Cab 6.6 V8 Turbo Diesel SRW (4WD)
397
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6604cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 397bhp |
| Power | 296kW |
| Torque | 1037Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 6101mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3904mm |
| Kerb Weight | 2999kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |