GMC Sierra AT4 2.7L V8 8AT (310 HP)
2018–
306
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 473Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5895mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3744mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |