GMC Sierra AT4 6.2L V8 10AT (420 HP)
2018–
414
bhp
Power
15.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.1mpg |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5895mm |
| Width | 2062mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3744mm |
| Kerb Weight | 2271kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |