GMC Sierra Denali 5.3L V8 VVT 8AT 2WD (355 HP) (5’ 8” box)
2018–2021
350
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 350bhp |
| Power | 261.1kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5824mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 3645mm |
| Kerb Weight | 2364kg |
| Boot Capacity | 1784L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |