GMC Sierra Denali 5.3L V8 VVT 8AT 4WD (355 HP) (6’ 6” box)
2018–2021
414
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 6068mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3886mm |
| Kerb Weight | 2496kg |
| Boot Capacity | 1784L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |