GMC Terrain 2.4L VVT 6AT AWD (182 HP)
2016–2017
182
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4712mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |