GMC Terrain 3.6L V6 DOHC 6AT AWD (301 HP)
2009–2016
300
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 369Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4707mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |