GMC Terrain 3.6L V6 VVT 6AT AWD (301 HP)
2016–2017
300
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 369Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4712mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Boot Capacity | 895L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |