GMC Yukon XL 5.3L EcoTec3 V8 RWD 6AT (340 HP)
2014–2020
335
bhp
Power
113
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 519Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5697mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2511kg |
| Boot Capacity | 2163L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |