GMC Yukon XL 6.2L V8 VVT DI 10AT (420 HP)
2020–
414
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5720mm |
| Width | 2057mm |
| Height | 1943mm |
| Wheelbase | 3406mm |
| Boot Capacity | 1175L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/20/R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |