GMC Yukon 4.8L V8 4AT RWD (290 HP)
1999–2006
286
bhp
Power
806
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4807cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 806s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1948mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2257kg |
| Boot Capacity | 2936L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/75R 16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |