GMC Yukon 5.3L V8 4AT RWD (300 HP)
1999–2006
295
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
16.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 463Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.3mpg |
| Combined | 14.4L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1948mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2257kg |
| Boot Capacity | 2936L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R 16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |