GMC Yukon 6.0L V8 Hybrid 4AT AWD (333 HP)
2008–2014
327
bhp
Power
21.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 327bhp |
| Power | 244.2kW |
| Torque | 498Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.5mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 92L |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1953mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2805kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |