GMC Yukon 6.2L V8 6AT (380 HP)
2008–2014
380
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 563Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 15.2L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1953mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2404kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/70R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |