GORDON MURRAY Automotive Gordon Murray T.33 3.9L V12 6MT RWD (600 HP)
2022–
592
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3994cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 592bhp |
| Power | 441.3kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1135mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 // 295/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |