GORDON MURRAY Automotive Gordon Murray T.50 3.9L V12 6MT RWD (650 HP)
2022–
641
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3994cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 641bhp |
| Power | 478.1kW |
| Torque | 467Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1163mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 986kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/35 R19 // 295/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |