GTA Motor GTA Spano 8.3L SC V10 (820 HP)
2012–2015
821
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
217
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 8300cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 821bhp |
| Power | 612kW |
| Torque | 960Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 349km/h |
| Top Speed | 217mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4648mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1999mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R19 || 335/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |