HINDUSTAN Ambassador 1.5L D 4MT RWD (37 HP)
1959–2014
36
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1489cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 36bhp |
| Power | 27kW |
| Torque | 83Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4326mm |
| Width | 1623mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 R 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |