HINDUSTAN Ambassador 1.8L CNG/LPG 5MT RWD (75 HP)
1959–2014
74
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1817cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4326mm |
| Width | 1623mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 R 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |