HINDUSTAN Ambassador 2.0L D 5MT RWD (51 HP)
1959–2014
51
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4326mm |
| Width | 1623mm |
| Height | 1593mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80R 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |