HINDUSTAN Pushpak/Trekker 1.5 D
1999–
38
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1489cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 38bhp |
| Power | 28kW |
| Torque | 80Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3833mm |
| Width | 1648mm |
| Wheelbase | 2311mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 - 15.8 Pr |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |