HINDUSTAN RTV/Ranger 2.0 D
1998–
54
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 2479mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 2090kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.00 X 15 X 10 Pr |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |