HOLDEN Barina Sedan 1.6L 6AT (116 HP)
2012–2018
114
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |