HOLDEN Barina Spark 1.2L 5MT (79 HP)
2010–2016
79
bhp
Power
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1206cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1598mm |
| Height | 1521mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Boot Capacity | 170L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |