HOLDEN Caprice 3.6L LPG 6AT RWD (245 HP)
2010–
241
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5159mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1471mm |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |