HOLDEN Caprice 6L V8 6AT RWD (354 HP)
2010–
349
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 517Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5159mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1471mm |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |