HOLDEN Captiva 2.2L 6AT AWD (135 HP)
2016–2018
133
bhp
Power
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2231cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 4000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1974kg |
| Boot Capacity | 85L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |