HOLDEN Captiva 2.4L 5MT FWD (167 HP)
2016–2018
165
bhp
Power
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2348cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 123kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1712kg |
| Boot Capacity | 85L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |