HOLDEN Captiva 3.0L V6 6AT AWD (190 HP)
2016–2018
187
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 288Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1901kg |
| Boot Capacity | 85L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |