HOLDEN Captiva 3.0L V6 6AT AWD (258 HP)
2011–2016
255
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 288Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1890kg |
| Boot Capacity | 96L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |