HOLDEN Chevrolet Statesman/Caprice WH 3.8L V6 4AT RWD (207 HP)
1999–
204
bhp
Power
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5237mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1687kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |