HOLDEN Holden Commodore Sedan VT 3.8L V6 Supercharged 4AT RWD (232 HP)
1997–
229
bhp
Power
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3791cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 375Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1603kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |