HOLDEN Holden Commodore VE 3.0L V6 6AT RWD (255 HP)
2006–
255
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 98V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |